Yorkshire terrier – wszystko na temat tej rasy

Rasa psa terrier miniaturowy, typ lisowaty. Należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa.

Rasa Yorkshire terriery powstała w połowie XIX wieku, na północy Wielkiej Brytanii w hrabstwie Yorkshire. Na początku zadaniem tych psów było tępienie myszy i szczurów oraz były nawet wykorzystywane do polowania na króliki. Z czasem, gdy spełniły swój łowczy obowiązek trafiły na wystawy psów gdzie pokazywano i nagradzano najpiękniejsze i „najczystsze” rasowo osobniki danej rasy. Wtedy to stały się pupilami dam, rasa bardzo dobrze trafiała w gusta wyższych sfer.

Hodowcy, którzy hodowali, rasę Yorkshire terrier dążyli, do konkretnego celu, aby uczesanie było długie i jedwabiste a wielkość psa miniaturowa. Pożądany efekt został osiągnięty w 1886 roku, gdy został oficjalnie uznany za samodzielną rasę. W Polsce pierwszy York zawitał w 1967 roku. Hodowcy tej rasy znajdują się praktycznie na całym świecie, przy kupnie psa należy bardzo dokładnie sprawdzić hodowcę, jak również zobaczyć na własne oczy hodowlę, aby w ten sposób uniknąć przykrych niespodzianek. Polecam, bardzo kontakt z krajowym klubem terierów gdzie poznamy, prawdziwego hodowcę i dzięki temu wyrobimy sobie zdanie na jego temat.

Prawdziwy hodowca powinien Ci pokazać miejsca, gdzie przebywają pieski, matką piesków oraz jeśli to możliwe również szczenięta. Każdy szczeniak musi posiadać wymagane dokumenty takie jak: papiery rodowodowe, drzewo genealogiczne i zaświadczenia o przebytych badaniach. Hodowca musi przy tej okazji dawać Ci wskazówki odnośnie prawidłowego utrzymania, pielęgnacji i odżywiania pieska, również w tym przypadku może opowiedzieć o swoich doświadczeniach z tą piękną rasą. Na koniec Profesjonalny hodowca zainteresuje się Twoimi warunkami domowymi, by wiedzieć, jakie jesteś w stanie zapewnić psu odpowiednie warunki.

Zdrowie i osobowość to bardzo ważna kwestia dla każdej osoby hodującej czy właściciela psa. Owa rasa ma trzy choroby, które mogą się rozwinąć u naszego małego przyjaciela: choroby oczu, problemy ze stawami oraz zaburzenia tarczycy. Pożywienie powinno być dopasowane do indywidualnych potrzebach pieska. Wraz z wiekiem powinniśmy zmienić pokarm dostosowując go do wieku, wagi i poziomu aktywności fizycznej.

Yorkshire terriery wymagają częstej i wymagającej pielęgnacji. Już od małego szczeniaka musimy go przyzwyczajać do takich rzeczy jak: szczotek, kąpieli, szczoteczek do zębów, trymerów i cążek do obcinania pazurków. Jeśli sami nie jesteśmy, w stanie to zrobić można, udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego.

Rasa dobrze czuję się w małym mieszkaniu, jak również w dużych domach.
Pod ważnym warunkiem o ile właściciel dba o jego potrzeby, wtedy York bez żadnych problemów dopasowuje się do rytmu dnia swojego opiekuna. Jak wyżej wspomniałem rasa to nie mopsy, które godzinami się będą wylegiwać na kanapie, ale jest myśliwym, który potrzebuje ruchu i zajęcia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s