Commodore 64 (C64)

Najnowsza i według mnie najlepsza odsłona urządzenia legendarnego domowego komputera Commodore C64 firmy Commodore Business Machines (CBM).

Komputer Commodore C64 został stworzony w pierwszym miesiącu roku 1982. Był, wówczas sprzedawany za 595 USD co przyczyniło się do praktycznie zerowej popularności modelu. Firma jednak przyszła po rozum do głowy, oszacowali od nowa koszt produkcji każdego modelu na cenę 135 USD. Cena znacznie spadła, wtedy również to zaczęto, prowadzić agresywną politykę marketingową kierując nią na rynek gier. Dzięki czemu C64 został najpopularniejszym komputerem na świecie. Po sukcesie firma wypuściła jeszcze kilka modeli które, już nie zdobyły tak wielkiej sławy, jak C64. W 1993 roku całkowicie zakończono produkcje, osiągając wynik 25 mln sprzedanych egzemplarzy. Ów wyczyn został wpisany do księgi rekordu Guinnessa.

Popularność C64 zawdzięcza dużej liczbie gier oraz prostym programom biurowym. System lub raczej programem, na którym opierał się komputer to język BASIC. A tak się prezentował, jeśli chodzi o jego podzespoły:

Procesor: MOS Technology 6510, 0,985 MHz (PAL) lub 1,023 MHz (NTSC)
Układ grafiki: MOS Technology 6567 (NTSC) lub 6569 (PAL) (w nowszych wersjach odpowiednio 8562 i 8565), znany jako VIC-II (VIC – Video Interface Controller)
Układ dźwięku: MOS Technology 6581 (w nowszych wersjach 8580), o nazwie SID (SID – Sound Interface Device)
Pamięć RAM: 64 KB
Pamięć ROM: 20 KB (8 KB BASIC, 8 KB KERNAL, 4 KB generator znaków)
Tryb tekstowy: 40×25 znaków, każdy znak 8×8 pikseli, w jednym z 16 kolorów, możliwe przedefiniowanie zestawu znaków.
Tryby graficzne:
320×200, 1 bit na piksel (tzw. hi-res)
160×200, 2 bity/piksel (tzw. multicolor).
Dźwięk: 3 niezależne głosy, 6 oktaw, 4 kształty fali do wyboru (trójkątny, piłokształtny, kwadratowy ze zmiennym wypełnieniem oraz szum), możliwość zmiany parametrów obwiedni (ADSR) (4 bity na każdą).
Porty wejścia/wyjścia:
video TV RF
2 porty dżojstików (9 pinowe)
port dla cartridge
port dla magnetofonu (Datasette)
USERPORT – port równoległy umożliwiający transmisję szeregową RS-232
szyna szeregowa dla drukarki lub stacji dysków
zasilanie: 5 V DC i 9 V AC

Ucieszyłem się nie zmiennie na wieść, iż powstał komputer The C64, który jest przystosowany do współczesnych telewizorów.

C64 waży i wygląda praktycznie tak samo, jak jego oryginał z lat 80. Jedną zmianą są porty USB, które zastąpiły aparat na kasety, z których wgrywało się gry. W pudełku znajdziemy również: kabel USB, ładowarkę ze wszystkimi możliwymi wtyczkami (europejską, amerykańską, brytyjską i nie tylko), kabel HDMI, oraz typowy dla tamtych czasów joystick z mikro stykami.

W tej wersji C64 dostajemy aż 64 gry, jak również możemy dodać nowe gry przez port USB, zabawa bez liku gwarantowana. Gdy uruchamiamy gry, widzimy słynne wzorki na brzegach ekranu, które pojawiały się w trakcie wczytywania kodu z kaset.

The C64 to sprzęt z jednej strony sentymentalny, który u starszych graczy potrafi sprawić, że wrócą młodzieńcze lata, a już u nowych, młodych użytkowników fascynację, gdy będą chcieli zobaczyć, w co grali ich dziadkowie i rodzice.

_____________

Materiały redakcyjne znajdujące się na blogu: https://andrzejwlodarczyk.home.blog są wyłącznie własnością Andrzeja Włodarczyka. Stanowią one własność intelektualną. W związku z tym, w powołaniu na art. 25 Ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autor bloga nie wyraża zgody na rozpowszechnianie (przedruk, wykorzystanie w przestrzeni internetowej, etc.) jakichkolwiek informacji zawartych na blogu: https://andrzejwlodarczyk.home.blog bez pisemnej zgody autora.

Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treści we wpisach w komentarzach.

Copyright © 2020 Andrzej Włodarczyk – Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s